Na spletnih straneh Kemofarmacija uporabljamo piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez njih ne bi mogli nuditi.

Z nadaljno uporabo spletnih mest soglašate z uporabo piškotkov.

Če piškotkov ne želite, jih lahko onemogočite v nastavitvah.

Več informacij in nastavitve

40. EPSA letni kongres

Objavil/a Katarina Urbančič Zupančič, 08.05.2017

Med 17. in 23. aprilom je Društvo študentov farmacije Slovenije (DŠFS) v Kranjski Gori organiziralo jubilejni 40. Letni kongres Evropske zveze študentov farmacije (EPSA).

Dogodek je združil 304 udeležence in 38 alumni člane iz celotne Evrope, na njem je sodelovalo 73 predavateljev, udeleženci pa so lahko svoje znanje o temi »Inovativni pristopi v zdravstvu« izpopolnjevali na dvodnevnem simpoziju in 57. delavnicah. Kongres je več kot eno leto pripravljalo 9 članov organizacijske ekipe, na samem dogodku pa jim je pomagalo še 38 članov podporne ekipe.



Kongres smo pričeli v ponedeljek, 17. aprila, s prihodom udeležencev v Kranjsko Goro. Po registraciji vseh udeležencev se je dogodek uradno odprl z otvoritveno slovesnostjo, na kateri so udeležence nagovorili Matjaž Weiss, vodja organizacijskega odbora 40. Letnega kongresa, prof. dr. Borut Božič, dekan Fakultete za farmacijo, Univerze v Ljubljani, ter Catarina Nobre, predsednica EPSA.



V torek in sredo so se udeleženci dopoldan udeležili simpozija. Letošnja tema kongresa je bila »Inovativni pristopi v zdravstvu«. Osredotočili smo se na ključne spremembe v znanosti ter poklicu farmacevta na različnih področjih. Dotaknili smo se uvajanja digitalne tehnologije v zdravstvo, novih storitev ki jih ponujajo lekarne, novih vlog, ki jih opravljajo farmacevti v industriji ter naprednih oblik zdravljenja.

V popoldanskem času so udeleženci lahko izbirali med različnimi delavnicami, kjer so poglabljali svoje znanje o glavni temi kongresa. Udeleženci so imeli možnost urnik prilagoditi svojim interesom in se tako udeležiti tistih delavnic, ki so jih zanimale. Izbirali so lahko med petimi vzporednimi delavnicami – od bolj strokovnih tem pa do treningov mehkih veščin, kot je na primer vodenje ekipe. Udeleženci so imeli možnost udeležbe na generalni skupščini, ki se je odvijala tekom celega tedna. Na njej so uradni delegati držav udeleženk kongresa zastopali interese svojih nacionalnih organizacij ter sodelovali pri odločanju o prihodnosti EPSA.

V sredo popoldan se je 50 udeležencev odpravilo na javno kampanjo v Ljubljano, kjer so v okviru projekta Krog zdravja mimoidoče obveščali o srčno-žilnih boleznih. Sredo smo zaključili s Slovenskim večerom, kjer so imeli udeleženci priložnost okusiti tipične slovenske jedi, obiskali pa so nas tudi kurenti.



V četrtek se je poleg vseh delavnic odvijal tudi karierni sejem, kjer so različna farmacevtska podjetja ter znanstvene in izobraževalne ustanove udeležencem predstavile možnost zaposlitve in razvoja karierne poti pri njih. Isti dan je potekal tudi Dan znanosti, kjer so imeli študentje možnost predstaviti svoje raziskovalno delo, ki so ga opravili v času študija. Najboljše delo je bilo tudi nagrajeno. Obiskali smo tudi Osnovno šolo Josipa Vandota, Kranjska Gora, z namenom, da otrokom približamo poklic farmacevta ter jim pomagamo premagati strah pred belimi haljami. Dan smo zaključili z Mednarodnim večerom, na katerem so udeleženci predstavili kulinariko iz svojih držav.



Po dopoldanskih delavnicah smo v petek udeležence odpeljali na Bled. Ker je bilo vreme kot iz pravljice, se jih je veliko odločilo obiskati otok in grad, seveda pa ni nihče pozabil okusiti blejske kremšnite.

V soboto se je 50 udeležencev odpeljalo v Novo mesto, kjer smo v okviru znanstvene ekskurzije obiskali tovarno zdravil Krka.

V soboto je bil tudi zadnji večer kongresa, zato smo ga zaključili z Gala večerjo. Kot se za zaključek jubilejnega kongresa spodobi, smo za udeležence pripravili ognjemet, ob polnoči pa smo se posladkali še s torto. DŠFS pa je na večerji doživelo še manjše presenečenje, saj smo bili že drugo leto zapored imenovani za najboljšo organizacijo v EPSA.

Občutki organizatorjev so po končanem tednu zelo mešani: ponos in veselje, da nam je uspelo izpeljati uspešen kongres, žalost, da je vsega skupaj že konec, pa tudi utrujenost in želja po 24 urnem spancu.

Vsekakor nam kongresa ne bi uspelo izpeljati brez tako dobre podporne ekipe na samem dogodku, brez podpore Fakultete za farmacijo, Univerze v Ljubljani, Slovenskega farmacevtskega društva, ter vseh donatorjev in sponzorjev, predvsem našega diamantnega sponzorja Celesio.

Vsem sodelujočim se še enkrat iskreno zahvaljujemo!

Matjaž Weiss, vodja organizacijskega odbora
Nejc Klopčič, namestnik vodje organizacijskega odbora
Neža Trpin, vodja registracij
Danaja Rode, predstavnica za stike s sponzorji
Emanuela Senjor, vodja izobraževalnega programa
Martin Koprivnikar Krajnc, vodja logistike
Stefan Lukić, blagajnik
Rok Milošič, predstavnik za stike z javnostjo
Polona Mihelj Reščič, vodja družabnega programa


1 DŠFS je neprofitna in nepolitična organizacija, ki združuje študente Fakultete za farmacijo in jih zastopa v Sloveniji in svetu. V društvu se ukvarjamo z organizacijo različnih oblik izmenjav in projektov izobraževalnega ter družabnega značaja na lokalnem in mednarodnem nivoju.

2 EPSA združuje več kot 160.000 farmacevtov, med katerimi so dodiplomski in podiplomski študentje ter alumni člani.


Ali ste vedeli?

Kdo smo

Veletrgovec z najširšo ponudbo zdravil.

Veletrgovec, ki s svojimi storitvami kupcem ponuja najboljše rešitve - distribucija, informacije, svetovanje, poslovanje.

Veletrgovec, ki z zdravili in medicinskimi pripomočki pokriva vso Slovenijo.

Kemofarmacija v številkah

več kot 180 zaposlenih

več kot 11.500 izdelkov na zalogi, neomejeno po naročilu

več kot 350 dobaviteljev

več kot 1.100 kupcev: vse javne in bolnišnične lekarne, večina zdravstvenih centrov, veterinarjev in specializiranih trgovin