Na spletnih straneh Kemofarmacija uporabljamo piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez njih ne bi mogli nuditi.

Z nadaljno uporabo spletnih mest soglašate z uporabo piškotkov.

Če piškotkov ne želite, jih lahko onemogočite v nastavitvah.

Več informacij in nastavitve

Struktura trga zdravil na recept glede na ceno zdravila

Objavil/a Katarina Urbančič Zupančič, 22.03.2021



V zadnjih letih smo pri cenah zdravil priča dvema skrajnostma, tako v svetu kot v Sloveniji. Na eni strani imamo zdravila z izredno visokimi cenami in na drugi strani zdravila z izredno nizkimi cenami. Z namenom boljšega razumevanja smo pripravili analizo trga zdravil na recept po vrednosti, prodanih kosih, kanalih in skupno.

  • Zaradi uvajanja novih terapij in nižanja cen starih terapij v zadnjih letih opažamo intenzivno polarizacijo trga zdravil na recept glede na ceno. Na eni strani so izredno poceni zdravila, pri katerih bi lahko še nadaljnji pritiski na cene povzročili nastanek motenj v oskrbi, v skrajnem primeru celo umik proizvajalca s slovenskega trga.
  • V letu 2020 je bilo kar 82 % zdravil, gledano volumsko, cenejših od 10 EUR, in 97,4 % cenejših od 50 EUR.
  • Problem je tudi majhnost slovenskega trga, kjer so posledično tudi potenciali zaslužka pomembno manjši, stroški vstopa proizvajalca zdravil na trg pa ne nujno bistveno nižji.
  • Na drugi strani imamo izredno draga zdravila za zelo majhno število pacientov, včasih skoraj za posamezne paciente (t. i. zdravila sirote). To so zdravila z veleprodajno ceno nad 500 EUR na škatlico, predvsem pa zdravila, kjer so veleprodajne cene tudi do nekaj desettisoč evrov za posamezno zdravilo. Seveda je pomembno, da imajo slovenski pacienti omogočen dostop do sodobnih terapij in novih možnosti zdravljenja. In to je tudi strategija ZZZS.
  • V EU imajo posamezne države vedno večje težave pri oskrbi z zdravili. Pandemija covida-19 je situacijo samo še zaostrila. S tem namenom je na nivoju Evropske komisije pripravljena Farmacevtska strategija, ki bo celovito in ob sodelovanju vseh držav članic skrbela, da bodo motnje v preskrbi z zdravili čim manjše oziroma jih ne bo. Tudi tu imamo pomembno vlogo veletrgovci s polnim obsegom delovanja.

Vsi deležniki v oskrbni verigi zdravil smo odgovorni, da poskrbimo, da pacienti dobijo varna in učinkovita zdravila takrat in tam, ko jih potrebujejo.

Celoten članek je na voljo na povezavi.

 

Alenka Rutar Pariš
vodja marketinga in komunikacij

Ali ste vedeli?

Kdo smo

Veletrgovec z najširšo ponudbo zdravil.

Veletrgovec, ki s svojimi storitvami kupcem ponuja najboljše rešitve - distribucija, informacije, svetovanje, poslovanje.

Veletrgovec, ki z zdravili in medicinskimi pripomočki pokriva vso Slovenijo.

Kemofarmacija v številkah

več kot 180 zaposlenih

več kot 11.500 izdelkov na zalogi, neomejeno po naročilu

več kot 350 dobaviteljev

več kot 1.100 kupcev: vse javne in bolnišnične lekarne, večina zdravstvenih centrov, veterinarjev in specializiranih trgovin