Na spletnih straneh Kemofarmacija uporabljamo piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez njih ne bi mogli nuditi.

Z nadaljno uporabo spletnih mest soglašate z uporabo piškotkov.

Če piškotkov ne želite, jih lahko onemogočite v nastavitvah.

Več informacij in nastavitve

Stabilno poslovanje veletrgovin je pomembno za zanesljivo oskrbo z zdravili

Objavil/a Katarina Urbančič Zupančič, 09.04.2024

Veletrgovska marža je navzgor omejena z vrednostjo 27,50 EUR in je odvisna od količine prodanih zdravil.

Čeprav se je trg zdravil v zadnjih desetih letih vrednostno podvojil, se je absolutna veletrgovska marža le malo povečala. To je posledica skoraj enakega volumna zdravil, spremenjene strukture trga zdravil ter načina regulacije. Na trgu je danes namreč bistveno več dragih zdravil. Način regulacije pa je narejen tako, da večji del celokupne veletrgovske marže predstavljajo zdravila velikih volumnov, to so zdravila nižjih cenovnih razredov.

Danes ima že več kot četrtina trga zdravil veletrgovsko maržo omejeno s kapico.
V letu 2023 je delež zdravil v cenovnem razredu z veleprodajno ceno (VPC) nad 2.000 EUR znašal 28,3 %, pet let pred tem, leta 2018, pa je bil skoraj za polovico manjši in je znašal 14,4 %. To je cenovni razred zdravil, kjer je večina zdravil z VPC nad 2.481,60 EUR, ki je meja za začetek kapice za veletrgovsko maržo.

Pozitivno poslovanje, potrebno za rast in razvoj dejavnosti, zagotavljamo danes veletrgovine z zdravili predvsem iz ostalega poslovanja, pri čemer so najpomembnejše storitve.

Za stabilno poslovanje veletrgovin je potrebno primerno plačilo za opravljanje veletrgovske dejavnosti z zdravili. Finančno nestabilne veletrgovine bi pomenile riziko za zagotavljanje zanesljive oskrbe z zdravili.

Celoten članek

Alenka Rutar Pariš
vodja marketinga, komunikacij in zunanjih zadev