Na spletnih straneh Kemofarmacija uporabljamo piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve, oglasnih sistemov in funkcionalnosti, ki jih brez njih ne bi mogli nuditi.

Z nadaljno uporabo spletnih mest soglašate z uporabo piškotkov.

Če piškotkov ne želite, jih lahko onemogočite v nastavitvah.

Več informacij in nastavitve

Kako plačnik, ZZZS, še dodatno niža že regulirane cene zdravil?

Objavil/a , 22.10.2015

Vsako zdravilo, ki se financira iz javnih sredstev, mora pred prihodom na slovenski trg pridobiti regulirano ceno. Plačnik, Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) ima možnosti še dodatno nižati cene zdravil.

Da bi zajezili porast stroškov za zdravila, obenem pa omogočili slovenskim bolnikom enak dostop do vseh pomembnih, tudi najsodobnejših in učinkovitejših zdravil, je ZZZS že leta 2003 uvedel sistem medsebojno zamenljivih zdravil (MZZ) z najvišjo priznano vrednostjo. Oktobra 2013 pa je uvedel še sistem najvišjih priznanih vrednosti za terapetske skupine zdravil (TSZ).

Seznam medsebojno zamenljivih zdravil pripravlja in redno posodablja JAZMP. Terapevtske skupine zdravil s sklepom določi upravni odbor ZZZS na lastno pobudo in na osnovi mnenja neodvisnih strokovnjakov Komisije za razvrščanje zdravil na listo.

Najvišje priznane vrednosti (NPV) določa ZZZS za razvrščena zdravila s seznama MZZ in TSZ na vsaka dva meseca. NPV je tista vrednost, ki jo za posamezno zdravilo iz seznama MZZ in TSZ krije obvezno zdravstveno zavarovanje v celoti, oziroma v ustreznem odstotnem deležu glede na razvrstitev zdravila. V kolikor zdravilo presega najvišjo priznano vrednost, bolnik doplača do polne cene zdravila, če ne želi prejeti zdravila, ki je v okviru najvišje priznane vrednosti in ga v celoti krije zdravstveno zavarovanje. Znotraj posamezne skupine zdravil je vedno vsaj eno zdravilo, za katero bolniku ni potrebno doplačati razlike.

V nekaterih primerih pa zdravilo iz seznama MZZ in TSZ doseže NPV z dodatnim popustom na NDC ali pa dodani popust vsaj zmanjša doplačilo za bolnika.

Seznam MZZ in TSZ z NPV oziroma njegove spremembe ZZZS objavlja na svoji spletni strani in na Centralni bazi zdravil (www.cbz.si). Zdravila s seznama medsebojno zamenljivih zdravil z NPV dobijo poleg oznake liste zdravil še oznako C.

Po podatkih ZZZS se je seznam MZZ z NPV v letu 2014 razširil s 110 skupin zdravil na 115 in vsebuje 952 zdravil (914 v letu 2013).

Z namenom podpore lekarnam pri njihovem poslovanju Kemofarmacija pripravlja:

• pregled dnevno osveženih podatkov o spremembah VPC in popustov za zdravila,

• preglede seznama zdravil iz MZZ in TSZ liste ob vsaki spremembi najvišjih priznanih vrednosti (3 preglede 6x na leto) in

• dnevno osvežene podatke o možnih doplačilih za bolnika in zamenjavah zdravil znotraj skupine MZZ ali TSZ.

Pregledi so objavljeni na spletnem portalu Elona v zavihku Koristne informacije.

V sistem najvišjih priznanih vrednosti so vključena tudi živila za posebne zdravstvene namene, ki so razvrščena na vmesno listo. ZZZS določi najvišjo priznano vrednost kot delež cene živila v razponu od 50 do 95 %. Izjema so živila za posebne zdravstvene namene, ki so namenjena za zdravljenje bolnikov s prirojenimi motnjami presnove in so razvrščena na P100* listo (npr. XPhe, ki je namenjen bolnikom s fenilketonurijo). Te krije obvezno zdravstveno zavarovanje v celoti.

Zakon o zdravilih plačniku, ZZZS-ju, omogoča, da se pogaja s farmacevtskimi družbami in z njimi sklepa krovne dogovore, s katerimi doseže dogovorjene cene zdravil (D), ki so nižje od njihovih najvišjih dovoljenih cen. Tako je lani ZZZS znižal cene za povprečno 9 % glede na NDC. Podatki o izdatkih za zdravila kažejo, da se je delež za zdravila v obdobju 2010–2014 znižal z 18,7 % na 15,1 %, in to kljub dejstvu, da se je poraba zdravil vsako leto povečala povprečno za 2,3 % (Vir: Poslovno poročilo ZZZS za leto 2014).

Dogovorjene cene zdravil ZZZS objavi na svoji spletni strani, če proizvajalec dovoli njihovo objavo. V nasprotnem primeru ZZZS obvesti o teh cenah le izvajalce zdravstvene dejavnosti. Dogovorjena cena velja toliko časa, dokler zdravilo ne pridobi nove NDC, ki je enaka ali celo nižja od dogovorjene cene.

Nižje dogovorjene cene pa lahko dosežejo tudi izvajalci zdravstvene dejavnosti na podlagi sklenjenega dogovora v okviru javnega naročila z imetniki dovoljenja za promet ali veletrgovci.

ZZZS je na ta način po njegovih ocenah v letu 2014, ko so znašali izdatki ZZZS-ja okoli 270 milijonov, dosegel zadovoljiv 20-milijonski prihranek, ki ga je porabil tudi za financiranje novih in dragih zdravil.


Primer objave cen zdravila na www.cbz.si. (Vir: www.cbz.si)


barbara.kokalj@kemofarmacija.si

Ali ste vedeli?

Kdo smo

Veletrgovec z najširšo ponudbo zdravil.

Veletrgovec, ki s svojimi storitvami kupcem ponuja najboljše rešitve - distribucija, informacije, svetovanje, poslovanje.

Veletrgovec, ki z zdravili in medicinskimi pripomočki pokriva vso Slovenijo.

Kemofarmacija v številkah

več kot 180 zaposlenih

več kot 11.500 izdelkov na zalogi, neomejeno po naročilu

več kot 350 dobaviteljev

več kot 1.100 kupcev: vse javne in bolnišnične lekarne, večina zdravstvenih centrov, veterinarjev in specializiranih trgovin